piątek, 11 grudnia 2015

Camera obscura



1. Camera obscura - prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Pierwowzór aparatu fotograficznego. Camera obscura bywa nazywana również ciemnią optyczną lub kamerą otworkową.









2. Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3–1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony (lub powiększony) obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.
 



 

3. Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.








4. Historia
Początków tego urządzenia można się doszukiwać w starożytnej Grecji. Arystoteles, podczas częściowego zaćmienia Słońca, zaobserwował obraz tworzony na ziemi przez promienie przechodzące między liśćmi drzewa. Euklides w swojej Optyce opisywał prostoliniowe rozchodzenie się światła i możliwość powstawania obrazu po przejściu promieni słonecznych przez niewielki otwór. Obserwacje prowadzone z użyciem tego prostego instrumentu optycznego były prowadzone przez starożytnych Chińczyków, Greków i Arabów.

czwartek, 3 grudnia 2015

Budowa komputera PC

1. Jednostka centralna.

  • Obudowa, zasilacz.

    Obudowa komputera to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera.




    Zasilacz - urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia zmiennego dostarczanego z sieci energetycznej. Włączanie i wyłączenie zasilacza jest realizowane przez sygnał elektryczny z płyty głównej, co daje obsługę takich funkcji jak tryb czuwania, zdalne włączanie i wyłączanie komputera.


  • Płyta główna - Jest ona ważnym składnikiem komputera, na którym umieszczane i podłączane są wszelkie elementy zestawu komputerowego.



  • Mikroprocesor - układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.



  • Pamięć RAM - przechowywanie danych (dane znikają przy braku napięcia).


  • Karta grafiki - Podstawowym zadaniem karty graficznej jest odbiór i przetwarzanie otrzymywanych od komputera informacji o obrazie oraz odpowiednie wyświetlanie tegoż obrazu za pośrednictwem monitora.


  • Porty - to zazwyczaj złącze w komputerze (np. port szeregowy, port równoległy, USB), do którego podłączane są urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, mysz, drukarka, skaner i inne.


  • Twardy dysk - trwała pamięć komputera. Wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera.


  • Napęd dysków optycznych - jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub/i zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych.

2. Urządzenia peryferyjne.

  • Monitor - urządzenie wyjścia, umożliwiające komunikację użytkownika z komputerem. Jego zadaniem jest pokazywanie wyników pracy komputera.

  • Klawiatura - zestaw klawiszy, który służy do sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych.

  • Mysz - urządzenie zewnętrzne służące do komunikacji z komputerem.

  • Drukarka - urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku np. papier

  • Router - urządzenie, które daje możliwość podłączenia do Internetu kilku urządzeń takich jak komputery czy telefony.
  • Joystick - urządzenie sterujące, używane przede wszystkim do gier komputerowych.